افزایش تولید فولاد؛ ۱۳ درصد شمش و ۸ درصد محصولات فولادی

افزایش تولید فولاد

افزایش تولید فولاد و شمش

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، براساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، از ابتدای فروردین تا پایان آبان، ۲۰ میلیون و ۵۹۷ هزار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) تولید شد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۱۸ میلیون و ۲۴۲ هزار تن بود و شاهد افزایش تولید در این زمینه‌ها بوده‌ایم.

همچنین میزان تولید محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) در کشور طی ۸ ماهه امسال، ۱۴ میلیون و ۶۳۵ هزار تن بود. میزان تولید این محصولات در کشور طی مدت مشابه سال گذشته، ۱۳ میلیون و ۵۵۶ هزار تن بود و شاهد شاهد افزایش تولید فولاد بوده‌ایم.

میزان تولید آهن اسفنجی نیز با رشد ۱۲ درصدی طی ۸ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۱۸ میلیون و ۵۵۲ هزار تن)، به ۲۰ میلیون و ۷۰۴ هزار تن رسید.

کاهش صادرات و افزایش واردات

بنا به این گزارش، علیرغم افزایش تولید فولاد و شمش، طی ۸ ماهه امسال، میزان صادرات شمش, ۳ میلیون و ۷۸۷ هزار تن، محصولات فولادی، یک میلیون و ۶۷۹ هزار تن و آهن اسفنجی ۴۰۳ هزار تن بود.

این رقم در مقایسه با رقم تولید مدت مشابه سال گذشته (۴ میلیون و ۳۷۷ هزار تن شمش، ۲ میلیون و ۴۰۵ هزار تن انواع محصولات فولادی و ۷۰۶ هزار تن آهن اسفنجی)، به ترتیب ۱۳، ۳۰ و ۴۳ درصد کاهش داشت.

همچنین، از ابتدای فروردین تا پایان آبان، ۴ هزار تن شمش و ۶۱۱ هزار تن، انواع محصولات فولادی وارد شد که در مقایسه با رقم واردات مدت مشابه سال گذشته (۳ هزار تن شمش و ۳۶۱ هزار تن انواع محصولات فولادی)، به ترتیب ۳۳ و ۶۹ درصد افزایش یافت. برنامه‌های با هدف افزایش تولید فولاد و شمش نیز همچنان وجود دارد که برای نتیجه گرفتن، الزام به عمل در مورد این برنامه‌ها را می‌طلبد.

ایمان جعفری
ارسال دیدگاه