تقاضای جهانی ۱.۸۴ میلیارد تن فولاد / مشکلات جنگ اوکراین برای صنعت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به نقل از وب سایت انجمن جهانی فولاد (World Steel Association)، میزان تقاضای فولاد جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی یک میلیارد و۸۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تن پیش بینی شده است که نسبت به سال پیش از آن رشد چهار دهم درصدی نشان می‌دهد.

همچنین پیش بینی می‌شود تقاضای فولاد جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی ۲.۲ درصد افزایش یافته و یک میلیارد و ۸۸۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ثبت رسد.

بر اساس این گزارش، بحران روسیه و اوکراین منجر به رشد قیمت انرژی و مواد اولیه در تولید فولاد و نیز ایجاد مشکلاتی در زنجیره تأمین شده که صنعت فولاد را تحت تأثیر قرار داده است. علاوه بر این، نوسانات بازار مالی و نیز افزایش عدم اطمینان موجب تضعیف سرمایه‌گذاری خواهد شد.

تقاضای فولاد

عواقب ناشی از جنگ در اوکراین نشان‌دهنده کاهش انتظارات رشد تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۲۲ میلادی است.

علاوه بر این، تقاضای فولاد چین در سال ۲۰۲۲ میلادی ۹۵۲ میلیون تن یعنی بدون تغییر نسبت به سال پیش از آن خواهد ماند، زیرا دولت در تلاش است تا سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت را تقویت کرده و بازار املاک و مستغلات را تثبیت کند.

همچنین میزان تقاضای فولاد در کشورهای توسعه یافته در سال‌های ۲۰۲۲ میلادی ۴۰۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن و ۲۰۲۳ میلادی ۴۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن (به ترتیب ۱.۱ درصد و ۲.۴ درصد رشد) پیش‌بینی شده است.

این در حالی است که میزان تقاضای این محصول در کشورهای در حال توسعه (به‌جز چین) با چالش‌های محیطی همچون بحران روسیه و اوکراین و نیز محدودیت‌های مالی آمریکا مواجه خواهند شد که رشد نیم درصدی (تقاضای ۴۸۴ میلیون ۴۰۰ هزار تنی) در سال ۲۰۲۲ میلادی و رشد ۴.۵ درصدی (تقاضای ۵۰۶ میلیون و۴۰۰ هزار تنی) در سال ۲۰۲۳ میلادی را به دنبال خواهد داشت.

برترین مصرف‌کنندگان فولاد سال ۲۰۲۱ میلادی

از ابتدای ژانویه تا پایان دسامبر ۲۰۲۱ میلادی، چین با مصرف ۹۵۲ میلیون تن فولاد در صدر مصرف‌کنندگان این محصول قرار گرفت. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ میلادی نیز اژدهای زرد همچنان عنوان بزرگترین مصرف‌کننده را به خود اختصاص دهد.

هند با مصرف ۱۰۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تن، آمریکا با مصرف ۹۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تن، ژاپن با مصرف ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن، کره‌جنوبی با ۵۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن، روسیه با ۴۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن، آلمان با ۳۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن، ترکیه با ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن، برزیل با مصرف ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن و ایتالیا با مصرف ۲۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ترتیب در رتبه‌های دوم تا دهم مصرف فولاد جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی قرار گرفتند.

ایمان جعفری
ارسال دیدگاه